{gallery}kat3:::0:0{/gallery}

Dekoratif İtalyan Boya

Dekoratif boyalarını nasıl temizlerim?{gallery}dkr{/gallery}

Önce kuru bir bezle tozu alındıktan sonra çok ıslak olmayan nemli bir bez ile temizlenebilir. Alternatif olarak özel cilası sürüldüğünde kire karşı çok dayanıklı hale geldiği gibi su ile yıkanıp silinebilir

Dekoratif sıvası ıslak alanlarda kullanılabilir mi?
Evet ıslak alanlarda kullanılabilir ama özellikle üzerine direkt su gelen yerlerde üzerine özel cilası sürülmesi gerekmektedir

Hangi yüzeylere uygulanabilir?
Direkt olarak ince sıvanın üzerine uygulayabildiğiniz gibi ayrıca beton, taş, alçı, ahşap yüzeylere de uygulanabilir. Tüm yüzeyler tozsuz ve kuru olmalıdır. Gerekirse yüzeydeki çatlaklar tamir edilmeli ve mutlaka astar uygulanmalıdır.

Dekoratif Boya tamamen mat olabilir mi?
Marmorino gibi kireç bazlı malzemeler su ile karıştırıldığında su mikro gözenekler bırakarak buharlaşır ve daha mat bir görünüm elde edilir. Son kat perdahlama sırasında mala yalnızca üzerinde gezdirilip sıkıştırma işlemi yapılır. Malayı ne kadar az perdah yaparsanız o kadar mat kalır.

 

Dekoratif Boya ömrü ne kadardır?
Venedik'te halen 300 yıllık uygulanmış örneklerini görebilirsiniz. Çok uzun ömürlü bir malzemedir. İçindeki kireç sayesinde nemli ortamlarda çok dayanıklıdır.Kirli su, şarap, kahve, yağ lekelerinden etkilenir ve korumak gerekir.

 https://www.youtube.com/watch?v=gyKWCOdsbUg

Marmorino harici kullanım için uygun mudur?
Evet, Marmorino soğuk ülkelerde bile dış için uygundur. Ancak, sıcaklıklar sıfırın altında ve çok soğuk ülkelerde, doğrudan yağmura maruz olmayan duvarlarda uygulamanızı öneririz.

 

Marmorino daha önce cila sürmüştüm. Üzerine yeniden Marmarino veya başka bir boya nasıl uygulayabilirim?
Eğer üzerinde daha önce cila varsa tinerli bir bez ile silinip daha sonra zımpara yapmanız gerekir. Ve tekrar astar sürülmelidir.Problemle karşılaşmamanız için uygulanmadan önce her zaman küçük bir alanda test ediniz.

 

Nasıl depolamak gerekir?
Orijinal ambalajında ya da kutudaki malzemenin üzerine koyup hava ile temasını keserseniz malzeme 7 veya daha fazla yıl için muhafaza edilebilir. Her zaman serin ortamlarda depolayın ve asla sıfırın altında bırakmayın

 

Duvar önceden boyanmış ise, gerekli astar nedir?
Duvara homojen su bazlı akrilik boya kullanılarak boyanmış ise astar gerekli değildir, ancak tüm diğer durumlarda gerekir. Eğer duvar temiz bir boya ile boyanmış olsa da tamir yapılmışsa (sıva, alçı vs ) bu tamiratları da boyalı duvarla aynı yüzeye getirmeniz gerekir. Aksi taktirde bu tamiratlar Marmorino'nun sonlanmasından sonra iz bırakacaktır.

 

Hasarlar tamir edilebilir mi?
Mükemmel ve görünmez tamirat maalesef imkansızdır.(Kalınlığı olan bütün sıva türü malzemeler için bu geçerlidir) Uyguladığınız renkten bir kısım malzemeyi mutlaka hava geçirmez bir kapta muhafaza ediniz. Tamiratlar için gerekli olabilir.Tamirat gereksinimi varsa köşeden köşeye tüm duvarı yeniden yapmanızı öneririz.

 

Ne renkler mümkündür?
Temelde bilinen bütün renkler yapılabilir. Fakat içerdiği kireç UV den etkilenebileceği için çok koyu renkleri tavsiye etmiyoruz.

 

Tipik Problemler

 

Marmorino son katı uygulamada çok çabuk kuruyor.
İkinci kat hala nemli iken kurumaya başlayan yerlere az miktarda su püskürterek nemlendirebilirsiniz. Ve son kat işlemine devam edebilirsiniz.

 

Son katında parlatma işleminde Marmorino da küçük kabarcıklar oluşuyor.
İkinci kat hala çok ıslak iken üçüncü kat uygulanmaya başlanmış olabilir. Parlatma işleminde malzeme ne çok ıslak ne de kuru olmalıdır. Tam tavını ayarlamanız gerekir.

 

Son kat uygulamada veya parlatma aşamasında iken çizikler oluşuyor.
Malanızın ağzını kontrol edin. Zarar görmüş olabilir veya kurumuş malzeme malanızın kenarına yapışmış olabilir. Son kat ta malanızın ağzını çok iyi açmanız gerekmektedir.

 

Neredeyse tüm duvar bitirdim parlatma başlayacağım ama duvarın bazı bölümleri öteki taraflara göre çok ıslak kaldı.
Bu alanlarda bir sıcak hava kaynağı kullanarak, parlatma bitirebiliriz. Sıcak hava (Fön) tabancasını bu yüzeylere tutarak öteki yüzeyler ile aynı ıslaklığa gelmesini sağlayabilirsiniz.

 

İlk kat uygulanırken malanın ön ve arkası çizgiler bırakıyor.
Malanız eğrilmiş olabilir.

 

Birkaç gün sonra güneşe maruz kalan yerler diğer yüzeylerden farklı bir renk aldı.
Kullanılan renklendiricilerde bir problem var. Ya da çok kuyu renk kullandınız. Malzeme kireç içerdiği için çok koyu renklerde UV malzemenin rengini attırabilir.

 

Renkte çizgiler bitirme işlemi sırasında görünür.
Renklendirici muhtemelen çok eski ya da düzgün muhafaza edilmemiştir.

 

Kovayı açtığımda normalden daha fazla su var ve Marmorino yüzeyi genellikle olduğu kadar pürüzsüz değildir.
Malzeme muhtemelen dondurucu soğuklara maruz kalmıştır

 

Marmorino'yu baca gibi sıcak olan yerlerde kullanbilirmiyim.
Kireç esaslı sıvalarda olduğu gibi Marmorino'da 250 ° C sıcaklıkğa kadar kullanılabilir. Bir sorun yaratmaz

Ahşap zeminler üzerinde istenmeyen lekeler oluştu
Kireç alkalin olduğundan, alüminyum, meşe ve egzotik ağaçlar gibi bazı metaller ve ağaçlar üzerinde lekelenmeye neden olabilir. Bu nedenle, bu potansiyel zararlardan mobilya ve zeminleri korumak gerekir. Ancak, kireç bazlı ürünler ile temas gören yüzeyleri limon suyu çıkarabilirsiniz. 3-4 dakika içinde izler kaybolur

TOP