Kayseri Fayans Ustası

Kayseride Hela ve Banyo için Fayans

Wc ve banyolara dekorasyonda pek özen gösterilmez çoğu zaman. İnsanlar daha fazla salon, mutfak ve döşek odası dekorasyonuna odaklanırlar. Ancak banyo ve wc dekorasyonu oldukça önemlidir. Her şeyden önce, bu mekanlarda en önemli olan unsur, seçeceğiniz fayans veya benzeri döşeme malzemelerinin şekli, rengi, deseni, dokusu vb. özellikleridir.Hela ve Banyo için Fayans Modelleri ne olabilirle alakalı yukardan galerimizi gezebilirsiniz.
Islak zemin olarak geçen bu mekanlarda kati bir su yalıtımı sağlayacak malzeme seçmeniz gerekmektedir. Bu konuda ustanızın mahareti de önemli tabi ki burda devreye b,z giriyoruz. Fanaysın kullanım alanlarının başında gelen banyo ve tuvaletler için değişik resim örneklerine yer vermek istedim. Özellikle farklı desenleriyle ve uygulama kolaylıklarıyla dikkat çeken fayans modelleri ilerleyen günlerde daha da zenginleşecek şeklinde duruyor.Aslında fayans ve seramik üzerine söylenebilecek çok şey var ama şimdilik bu incelememde örnek resimlere yer vermeyi yeterli görüyoruz.Banyo dekorasyonunda bu ürünlerin önemi oldukca büyük. Banyo ve tuvaletlerde kullanımlarına yönelik öteki resimleri de arşivmizde bulabilirsiniz. Banyo ve hela dekorasyonunda, her tarafı tıkış tıkış eden lüzumsuz eşyalardan kurtulmanızı öneriyoruz. Dekoratif hela ve banyo dolapları kullanabilirsiniz. Doğal olarak ki kullanacağınız dolapların rengi ile, fayanslarınızın renkleri ahenk içinde olmalıdır. Ev kadınlarının en fazla zaman geçirip en çok yoruldukları yer mutfaklarımızdır. Mutfakların dekorasyonunda kullanılacak fayans modelleri mutfaklarımızın şıklığına ve estetiğine efsunk ölçünde katkı sağlamaktadır. Piyasada bulunan mutfak fayans modellerinin şıklığı gerçektende göz alıcı ve bu mevzuda seçim yapıcak olanları mutfaklarındaki fayansları yenilemeyi düşünen kişileri bu seçimde bir hayli zorlayacaktır. Banyoları,Wcleri,bazen salonları,sık olarak mutfakları ve suyla haşir neşir olan alanlarda sıkça kullandığımız fayans. İşleriniz için bizlerden fiyat alabilirsiniz ama önce fayans nelerdir? Fayans neye fayda benzer biçimde sorularınıza cevap bulalım. Fayans aslına bakarsak seramiktir ama daha modernleştirirsek; Fayans isminı İtalya'nın seramikleri ile ünlü şehri Faenza'dan almıştır.

 

Kayseri Fayans Ustası tanımı için Fayans Bileşimi

Kil, kaolin, kuvars, feldispat ve kalker benzeri seramik maddelerin çeşitli oranlarda karışımından doğar. Kil,kaolin,kuvars ve feldispat seramik değildir bu nedenle 'benzeri seramik maddeler' tabiri doğru değildir
Fayans zamanı İlk fayans şark ülkelerinde 8'nci yüzyıldan itibaren bilinmektedir. Bu sır Araplar aracılığıyla Sicilya'ya ve İspanya'ya geçti. Ondan sonra bu bölgelerden İtalya ve Fransa doğru ilerleme gösterdi.

Kayseri Fayans ustası için Fayansın Döşemesi

Fayansları döşerken duvar fayansının döşenmesi bittikten sonrasında yer fayanslarını döşemenizde yarar vardır. Çünkü yer fayansının çizgilerini duvardaki fayansların çizgisine göre hizalama şansınız vardır. şayet en önce yer fayansını döşerseniz, duvar fayansının çizgilerini yerdekilere göre ayarlamakta birazcık zorlanabilirsiniz ve görüntü bozukluğu yaşanabilir.

 

Kayseri Fayans Ustasının Fayans Zeminin Hazırlaması

Eski binalarda yerde ve duvarlar da genellikler çukurlar ve çatlaklar vardır. Bu yüzden fayans döşemesine başlamadan önce spatül macununu sürmek gerekir. Spatül macununu, geniş bir fırçayla veya metal bir fırçayla çsaldırı ve çukurluklar gidene kadar sürmelisiniz. Spatül macunu sürdükten sonra 3 saate kadar kurumasını bekleyin. Bu sırada odanın alanını ölçün, orta yerini bulun ve işaretleyin. Dik açılarda karoları muntazam döşeyebilmek için ip geçirmeniz faydalı olacaktır. Ip, yan duvarla tam paralel olmalıdır. İpi düzgün bir şekilde geçirdiyseniz, bu ipe gore fayansları döşeyebilirsiniz.

Kayseride Fayansın Kesilmesi ve Yapıştırılması

Fayansları yapıştırmak için kullanıma hazır bir yapıştırıcı kullanmanızda fayda vardır. Ama şayet çimento ile yapıştıracaksanız fayansları, yapıştırıcıyı suyla ve çimentoyla karıştırıp, tam kıvamına ulaştığında yapıştıracağınız alan sürün. Fayanslar tezgâhın üstüne yada boru üstüne falan döşeyecekseniz karışımın içine öz yapıştırıcı (Elasti) koymayı da ihmal etmeyin. Elasti fayansların yapışmasında daha güçlü tesir yaratmaktadır. Yapıştırıcı tam kıvamına geldiği zaman, malayla karışımı alt zemine sürün. Her seferinde, bir defa da çalışabileceğiniz kadar karışım hazırlayın. şu demek oluyor ki 1 ile1,5 m2. Düz bir yüzey elde edinceye kadar dişli bir ıspatula ile karin. Ispatulanın dişlerinin de minik olmamasına dikkat edin, bu genel anlamda fayansın aralıklarına bağlıdır. Sonrasında ilk fayansı duvarın kenarına koyarak başlayın ve diğer fayansları bu ilk karonun hizasında sıralayın. şayet kullanacağınız yapıştırıcıda herhangi bir kabuklaşma olursa, o yapıştırıcıyı tekrar kullanmazsınız. Yenisini kullanmanız gerekmektedir. Bir de herhangi bir fayansı köşeye falan yerleştirmeniz icap ettiğinde kesmeniz gerekiyorsa, bir fayans kesme cihazı ile ölçüsünü alıp muntazam bir şekilde kesmeniz gerekmektedir. Fayans kesme cihazının ayarlanması son derece basittir ve kolayca kesilebilir. Eğer yuvarlak şekiller kesmeniz gerekiyorsa, fayansın üzerine keseceğiniz şekli çizdikten sonrasında fayans kerpeteni ile milimetrelik parçalar halinde fayansı kırıp çıkarabilirsiniz.

Kayseride Fayans Yapılışı ve Kayseri Fayans Ustası bilgiler

Kil, kaolin, kuvars, feldispatve kalker benzeri seramik maddeler muayyen oranlarda karıştırıkarak özel kalıplarda sıkıştırılır. Sıkıştırılara biçimlendirme işlemi daha sonra 900°C'nin üzerinde bir sıcaklıkta pişirilir. Böyle bir yüzü sırlı diğer yüzü gözenekli bir yapı elde edilir. Fayans önce sırsız sonera sırlı olmak üzere iki kez fırınlanır.

 

Kayseride Karo Fayans ustası için bilgi

Banyo mutfak gibi ıslak zeminlerde duvar ve tezgahları kaplama gereci olarak kullanılır.

 

Kayseri bölgesi için Fayans ustası için  Standartlar

Kare ve dikdörtegen çeşitleri vardır. TS 202'ye nazaran 150*150*5,5 mm yada150*50*5,5 mmdir

 

Kayseri Fayans Ustası tercihine göre Fayans Çeşitleri

Döşeme yerlerine gore sınıflandırılırlar.

Kayseri Fayans Ustası için Ortaya döşenen Fayans

Kenara döşenen(terminezon) fayans
Köşeye döşenen(çift terminezon) fayans.Fayans İle Seramik Arasındaki ayrım
 

Kayseri de Fayans ve Seramik farkı

Fayans ve seramik arasında ne şeklinde bir farklılık var diye merak ediyor olabilirsiniz. Öncelikle seramik kelimesinin mühendislikte çok geniş anlamda kullanıldığını belirtelim. Taş, toprak ve bunlardan üretilen hemen her türlü malzeme seramik sayılmaktadır. Beton, cam, kiremit, porselen vb ürünler seramik olarak kabul edilmektedir. şu demek oluyor ki doğadaki taşlar bile seramik sayılır. Fayans da bir seramik türüdür. İsmini İtalya’nın Faenza şehrinden alır. Ayrıca fayansın da seramiğin de hammaddesi topraktır ve benzer tekniklerle yapım ediliriler.

 

Kayseri Fayans Ustası iletişim:  +90 546 639 64 34

 

Kayseri Fayans Modelleri

{gallery}fayans:::0:0{/gallery}

TOP