Kayseri Mantolama

Isı sistemleri denince inşaat sektöründe akla lk mantolama gelmektdir. Bu açıdan aşağıdaki yazıda mantolama hakkında her türlü bilgiye ulaşabileceksiniz. Makaleye başlamadan önce mantoloma nedir e bir cevap arayalım.Mantolama isminde olan  Cephe Isı izolasyon Sistemleri uzun yıllar öncesinden  enerji tasarrufu gayelı kullanılmaya başlanmıştır.

Kayseri Mantolama da dikkat edilecek hususlar

Eski binalarda mantolama tatbikatları öncesinde klimaların, antenlerin, tabelaların, çfakatşır demirlerinin tümünün sökülmesi ve mantolama sonrası cepheye herhangi bir elamanın monte edilmemesi çok daha sağlıklı bir karar olacaktır.
Eski binalarda mantolama öncesi doğramalarının değiştirilmesi şeklinde değişikliklerin yapılması sistemin zarar görmemesi adına önemli katkı sağlayacaktır.
Zemin katları araç otoparkına cepheli olan yapılarda cephe duvarının önüne çiçeklik, çit,veya vasıtalar için lastik bar demirler konmamalıdır.

Kayseri MANTOLAMA SİSTEMİNİN AVANTAJLARI

{gallery}montalama:::0:0{/gallery} Mantolama Isıtma ve soğutma giderlerinde % 60’a varan enerji tasarrufu sağlar.
Yeni yapılarda , mantolama ücretlerinin maliyeti daha düşük olur.
Mantolama sağlıklı ve soluk alan bina fiziğine uygun, bir dış cephe sunar.
Mantolama ile dıştan yalıtım yapılması yoğunlaşmanın bina dış yüzeyinde olmasını sağlar rutubetsiz ve konforlu bir mekan sunar.
Mantolama duvar iç sıcaklığının, oda sıcaklığına yakın bir değerde olması yardımıyla hava Sirkülasyonunu yok eder,yüzey bozulması, sıva ve boya dökülmesi şeklinde sorunları ortadan kaldırır.
Mantolama sistemlerinin başarılı bir tatbik sonrası ömrü bina yaşı ile aynıdır , herhangi bir şekilde korozyana uğramaz. Isı izolasyon levhaları sık sık yenilenme gerektirmez.
Bina ömrü süresince ısı izolasyonı kıymetini korur. Mantolama ısı yalıtım sistemi, eski ya da yeni, hertürlü yapılarda ilave bir önlem alınmadan rahatlıkla kullanılabilir. Mantolama bina ömrünü uzatır , binanıza yeni bir manzara kazandırır.
Mantolama yapıları dışarıdan çepemuhit sardığı için ısı kaçaklarını önler.

Kayseri Mantolama Köpüğü

AKFIX 960, ortamdaki nem ile çok hızlı kürleşen yapıştırma amaçlı aerosol, tek komponentli poliüretan köpüktür. Başta ısı izolasyon levhaları olmak üzere çeşitli inşaat malzemelerinin hızlı ve güçlü yapıştırılmasında kullanılır.
Kayseri Mantolama'nın Özellikleri
Polistiren ısı levhalarına (XPS ve EPS) çok güçlü yapışma sağlar.
Anında tutunma sağlar. Yaklaşık 2 saat içinde ısı levhalarının dübelleşmesine imkân verir.
Aerosol tenekede kullanıma hazırdır. Ekonomiktir.
Bir teneke en az 6m2 ısı levhasının yapıştırılmasına imkan verir.
Kuruma esnasında en az genleşme yapar. Kurumanın arkasından hacim kaybetmez, şişmez.
Yanma sınıfı E (EN 13501-1) ve B2 (DIN 4102 Part-1) dir.
Alternatif ısı levhası yapıştırma harcına kıyasla daha hafiftir, binaya yük getirmez.
Düşük sıcaklıklarda kullanılabilir. 0C’ye kadar düşük sıcaklıklarda işlevini yerine getirebilir.
Rutubet ve sıcaklığa bağlı olmakla beraber 55 Litreye kadar yüksek verim sağlar.

Kayseri Mantolama'nın tatbik Alanları
Mantoluma uygulaması esnasında ısı izolasyon levhalarının yapıştırılmasında ve aralarında oluşabilecek ufak boşluların doldurulmasında.
Özellikle ahşap yapı malzemelerinin beton, metal vb malzemelere yapıştırılmasında.
Minimum köpük efsunmesinin istek edilmiş olduğu uygulamalarda.
Kapı ve pencere çerçevelerinin montajı ve izolasyonunda.

Kullanım Şekli

Tatbik için uygun teneke sıcaklığı +21,ortam sıcaklığı ise +50C ile +300C arasındadır. Kutu uygulamadan önce kuvvetlice çalkalanmalıdır. Tatbik tabancası kutunun üzerindeki adaptöre çevrilerek monte edilmelidir. Tabancanın tetiği kullanılarak köpük çıkışı ayarlanmalıdır. Tatbik sırasında kutu devamlı başaşağı posizyonda bulunmalıdır.
Kayseri Mantolama'nın Önemli
+30° C’ nin üstünde ve -5° C’nin altında depolanması durumunda raf ömrü kısalabilir.
Depolama ve nakliyat esnasında kutu dik durumda tutulmalıdır.
İdeal sonuç için uygulamadan minimum 12 saat önce oda sıcaklığında bekletilmelidir.
Doğrudan olarak güneş ışığına maruz bırakılması durumunda, kurumuş köpüğün rengi sararacaktır. Açık hava uygulamalarında en iyi sonuç için köpüğün üzeri boyanmalı yada kaplanmalıdır.
Düşük sıcaklıklarda tatbik, köpüğün verimi ve kürleşme süresini azaltır.

Kayseri Mantolama'nın güvenilik
Difenilmetan-4,4 Di-izosiyanat ihtiva eder. Gözleri, teneffüs organlarını ve cildi tahriş eder. Solunduğunda zararlı olabilir. Yeterince havalandırılmış ortamlarda kullanılmalıdır. Çalışırken eldiven kullanınız. Ateşleyici maddelerden uzak tutulmalıdır. Tüp basınç altındadır; doğrudan güneş ışığına ve 50 °C’ nin üstünde sıcaklığa maruz bırakılmamalıdır. Çocuklardan mutlaka uzak tutulmalıdır. Kayseri Mantolama'nın Teknik Özellikleri Kabuk bağlama süresi(1cm genişlik)         : 6 ± 2 dakika (ASTM C1620)
Kesilebilirlik süresi(1cm genişlik)                : 15 – 30 dakika (ASTM C1620)
Yanma sınıfı                                                : E (EN 13501-1) B2 (DIN 4102-1)
Genleşme miktarı                                        : Max. % 5 – 10
Renk                                                           : Pembe
Verim (Hacim cinsinden)                              : 50-55 Litre
Verim (panel Yapıştırma cinsinden)             : Min. 6m2
ısı Mukavemeti(kürleştikten sonra)            : -40°C ile +100°C arası

Kayseri Mantolama'nın Faydaları Isı izolasyon levhalarının, yapı elemanının dış yüzeylerine ısı köprüleri oluşturmayacak şekilde kesintisiz olarak ve levhalar içinde boşsevinç kalmayacak şekilde kaplanması ile meydana gelen ısı yalıtım sistemidir.
Ülkemizde yeni uygulamaya başlanan bu sistem dış ülkelerde yaygın şekilde senelerdir uygulanmaktadır.Bu sistem yapı fiziği istikametünden en uygun sistem olup, ısı izolasyon (mantolama) levhaları tüm binayıdışardan bir manto benzer biçimde sarması nedeniyle kesintisiz ısı yalıtımı sağlar. Isı köprüleri mininum değerde tutulmaktadır, hatta yok rakamlabilir.Bütün yapı elemanları atmosfer etkilerinden korunur;binanın ömrünü uzatır. Taşıyıcı elemanları korozyondan korur.Isıtma sisteminin kısa süreli kapatılması halinde (geceleri), iç ortam sıcaklığının düşmesini önler.(mesken, büro vb devamlı yada kısa aralıklarla sürekli kullanılan binalarda önemlidir) yazın aşırı ısınmayı önler. Su buğuının kesit arasında yoğuşma riski en azdır.(Isı yalıtım malzemesinin buhar direncinin düşük olması tercih sebebidir) Yapı fiziği hasarlarının önemli bir bölümü, dışardan ısı izolasyonı uygulamaları ile engellenebileceği gibi; mevcut hasarların tamirında da en faal ve kalıcı tatbik olmaktadır. Dış taraftan yalıtım sistemi, yeni yapılara uygulandığı şeklinde mevcut binalara da kolayca uygulanır. Tatbik sırasında tüm işler bina haricinde gerçekleşir, içeriye işçi girmez, bina sakinleri rahatsız olmaz. Dış taraftan izolasyonın uygulanması için tüm cepheye iskele kurulması icap eder, özel yapıştırı cılara ve uzman uygulama ekibine ihtiyaç vardır. Maliyeti de biraz yüksektir.

Duvarların ısı yalıtımında tercih edilmesi ihtiyaç duyulan doğru çözümdür. Hesaplamalar, bütün konutların standart ve yönetmeliklere uygun olarak yalıtılması niteliğinde, ülkemizin yılda yaklaşık 3 milyar dolar tutum yapacağını göstermektedir. Bu tasarrufun tahsil, esenlik vb. Mecbur ihtiyaçlarımıza aktarılacağını göz önüne almış olduğumızda, izolasyonın sosyal refahımız için de önemli katkılarının olacağı bir gerçektir. Isı yalıtımı, binaların daha az yakıtla ısıtılmasını sağlayacağından, atmosfere yayılan karbondioksit (CO2), kükürtdioksit (SO2) ve öteki zararlı gazlar da azalmış olur.
{gallery}m3:::0:0{/gallery}
Böylece atmosferde oluşan sera tesiri, küresel ısınma ve İklim değişikliği ile mücadeleye de katkıda bulunur.Dünyanın ısınması kutuplardaki buzulların erimesine ve İklim değişikliklerine yol açmakta, buna bağlı olarak doğal hayat giderek yok olmaktadır.
Yönetmeliklere müsait yapılacak ısı yalıtımı, ısınma yada serinleme amacıyla yapmış olduğumız harcamalardan ortalama % 40 ila % 50 tutum ederek makalen serinlemeye, kışın da daha iyi ısınmaya imkan sağlar.

Kayseri Mantolama Dengeli oda sıcaklıkları yaratarak, konforlu ve sağlıklı mekanlar oluşturur.
Kayseri Mantolama Evlerde küflenme, siyah leke ve mantar oluşmasına neden olan yoğuşmayı (terlemeyi) önler.
Kayseri Mantolama Isı izolasyonı ile ayrıca yakıt tüketimi ve dolayısı ile atık gazlar azaltılarak çsafha korumasına katkıda bulunulur.

 {gallery}m4:::0:0{/gallery}

TOP