Dış Cephe Mantolama  dekorasyonu dendiğinde hepimizin aklında ısı yalıtım gelir ve ısı yalıtım ise mantolama ile tarif edilir.
Mantolama terimiyle ilk karşılaşan sektör dışı her insan, uzman jargonu olduğunu düşünüp sözcük kökeniyle, yapılan işlemin benzerliği arasında ilinti kurmuyor. Oysa bildiğiniz anlamıyla mantonun vücudunuzdaki işlevi neyse, mantolamanın binanızdaki fonksiyonu da o.Binanızı sığdırabileceğiniz kaz tüyü bir manto henüz üretilmediği için, iyi bir ısı yalıtımı güveniliranın en iyi yollarından biri şimdilik mantolama.

{gallery}montalama:::0:0{/gallery}

Özellikle kış aylarında, binanın içerisindeki ısıtılmış havayla, dışarıdaki soğuk hava arasındaki sıcaklık farkı devasa olduğundan, bina içindeki ısı,  pencerelerden, çatıdan ve duvarlardan dışarıya kaçar. Kaçan ısı bir türlü ısınamamamıza, dolayısıyla daha çok yakıt tüketmemize sebep olur.  Isınamadıkça kombinin derecesini son seviyeye kadar artırır, ay sonunda da cep yakan bir faturayla karşılaşırız. Bu noktada mantolama ne işe yarar peki? Mantolama bir ısı polisi gibi çalışır ve kaçmaya çalışan ısıyı evin içine hapseder. Isınan havaya “otur oturduğun yerde” dediğinizden, daha az yakıtla daha çok ısınır, %40’a varan enerji tasarrufu yapmış olursunuz. Aynı anda, hem kendi ekonominize, hem devlet ekonomisine, hem de doğaya faydalı olmuş olursunuz.

Dış Cephe Mantolama Nasıl Uygulanmalı

Dış Cephe Mantolama hakkında  çok önemli tavsiyeleri sizinle paylaşmak istedik.Dış cephe mantolamada ilk olarak subasman profilleri yerleştirilir. Yerleştirme işlemi su mantolamaterazisiyle yapılır.Plaka yapıştırma uygulamasına geçilir. Bu plakalar strofor, taş yünü, fugalı vb. olabilir. Plakalar özellik bakımından farklılık gösterir. Bu yüzden çalıştığınız firmaya hangi plakayı kullandıklarını, ve özelliklerini sormayı ihmal etmeyin.Plaka yapıştırma için genellikle çerçeve methodu uygulanır. Yani, yapıştırıcılar plakaların çevresini tamamiyle kaplayacak şekilde sürülür, orta kısımlara bir ya da iki öbek halinde bulanır.

Dış Cephe Mantolama da Yapıştırma işleminden sonra, 1 gün yapıştırıcının kuruması için beklenir.Plakaların yapıştığından emin olunduktan sonra, dübelleme işlemine geçilir. Dübeller, plakaların birleşim yani ek yerlerine gelecek şekilde atılır. Plakaların orta kısımlarına da birer tane dübelleme gerçekleştirilir. Eğer binanız yüksekse, son katlara doğru dübel sayısı artırılır.

Dübelleme bittikten sonra, sıva uygulamasına geçilir. Plakaların üzerine kalın bir şekilde bir kat sıva uygulanır. Kalın sıva uygulamasının ardından file yerleştirilir ve onun üzerine de ince bir sıva uygulaması gerçekleştirilir. Bu işlemin ardından da, yine 1 gün beklenir.Sıvalar kuruduktan sonra dekoratif kaplama uygulanır. Dekoratif kaplamanın püf noktası, herhangi bir çıkıntıyı önlemek için cepheleri bir seferde kaplamaktır. Binanızın dekoratif kaplaması tamamlandıktan sonra mantolama süreci tamamlanmış sayılır. Artık binanızı dilediğiniz bir renge boyatabilirsiniz.

Dış Cephe Mantolama Tasarruf

Alternatif Dış Cephe Mantolama izolasyon teknikleri enerji faturalarının düşürülmesine katkı sağlıyor. Bina dış cephelerinin mantolanması faturaları yüzde 50 düşürüyor.

Blue Safe Mavi Kale tarafından yaptırılan bir araştırma, mantolama tekniği ile bina başına yılda 23 bin TL tasarruf edilebileceğini ortaya koydu Enerji fiyatlarının yükseldiği bir dönemde alternatif izolasyon teknikleri enerji faturalarını düşüren özelliğiyle dikkat çekiyor. Özellikle binaların dış cephelerinin izolasyonunda kullanılan mantolama tekniği ise bina başına enerji faturalarını yarı yarıya indirebiliyor. Kalekim, Dow Chemical ve Mardav ortaklığında kurulan Blue' Safe Mavi Kale tarafından yapılan bir araştırmada İstanbul'da 500 m2 alanda 4 katlı bir binanın ısınma için gerekli doğalgaz ihtiyacı yıllık 412 bin 509 kilowatt civarında olduğu saptandı. Aralık 2008 doğalgaz birim fiyatları ile de 35 bin 562 TL'ye denk gelen bu maliyet Aralık 2007'de ise 20 bin 506 TL idi.

Dış Cephe Mantolama Doğalgaz tasarrufunu artırıyor

Araştırmaya konu olan binada mantolama sistemi kullanıldığında 70 bin TL civarında olan yatırım, çatı ve zeminde yalıtım için ise 16 bin TL'lik bir yatırım anlamına geliyor. Yalıtım yapıldığında binanın doğalgaz ihtiyacının 134 bin 371 kWh'ye indiğini saptayan araştırmada Aralık 2008 fiyatı ile doğalgaz maliyeti 11 bin 584 TL'ye iniyor. Araştırmada, yalıtım ile tasarruf edilecek miktarın yılda 23 bin 989 TL olduğunu ortaya çıktı.

Dış Cephe Mantolama uygulaması 3 yılda kendini amorti ediyor
Dış Cephe Mantolama  sistemi enerji tasarrufunun yanı sıra gaz, karbondioksit, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre kirliliğini de önlüyor. Konutlarda yaptırılacak doğru ısı yalıtımı ile ısınmak veya soğutmak için harcanan yakıt giderlerinden yüzde 50-70 oranlarında tasarruf sağlanabildiğine dikkat çeken Blue' Safe Mavi Kale yöneticileri, ısı yalıtım masrafının da artık 3 yılda kendini amorti ettiğini belirtiyor.

Dış Cephe Mantolama Uygulamada Dikkat edilecek hususlar

Yüsek Dış Cephe Mantolama ve Yüksekliklerde mantolama ugyulaması yaparken dikkat etmeniz gerekiyor.Yüksekten düşmeler cephe mantolama alanında gerçekleşen ölümcül ve ciddi yaralanmaların en önemli sebebidir. Gerçekleşen tüm ölümlerin %50’sini oluştururlar. Birçok kaza, hassas malzemeler nedeniyle çatılardan,cephe mantolama esnasında cepheden, merdivenlerden ve bina dışına sarkan uç alanlardan düşülmesi nedeniyle gerçekleşir. Genellikle, dış cephe mantolama uygulaması yaparken aşağıda sayacağımız işlemler yapımadığında bu kazalar olur.
Kenar koruması yeterli olan güvenli ve emniyetli bir yer veya platformda çalışın.
İşin ehli ustaların veya bu konuda yetkili kişilerce kurulmuş olan yapı iskeleleri ve yapı iskele kulelerini kullanın
Elektrikli ekipmanları emniyetli şekilde kullanın.Dış Cephe Mantolama yaparken kuyuları ve sivri uçları emniyete alın, örneğin korkuluk ve uç kısım platformları ile Çatılarda ce dış cephe mantolama da çalışırken asla: Kötü hava koşullarında çalışmayın
Kenar koruması olmayan kaygan iskele ve çatılarda çalışmayın .Aşağıya atık veya malzeme atmayın
Üzerinden kayıp düşebileceğiniz hassas malzemelerin üzerinde veya yakınında
çalışırken dikkatli olun. Dış Cephe Mantolama Merdivenler: Daha emniyetli bir alternatif yoksa, merdivenleri yalnızca kısa süreli ve hafif işler
için kullanınKaymayı önlemek için merdiveni iyice yerleştirip emniyete alın.Dış Cephe Mantolama da Her zaman merdivenlere iyi şekilde bakım yapıldığından emin olun.Asla üzerlerine aşırı yükleme yapmayın.. Dış Cephe Mantolama da Bu kurallara uyarsanız ölümle sonuçlanabilecek kazalara sebeb vermezssiniz.Erciyes dekorasyonun meslektaşlarına tembihleridir.
{gallery}m4:::0:0{/gallery}
İskele kurulması ve bunun gibi konularda bizden fiyat alabilrisiniz.
Lütfen Dış Cephe tadilat ve ısı yalıtım işleriniz için bizden fiyat alınız./ Hasan Usta 0533 763 77 07

TOP